AC Sparta Praha - FC Slovan Liberec

21.10.2000

Je sobota krátce po poledni a já se šinu k vlakáči abych odjel do Hrádku n/N, kde mám shlédnout utkání místního Slovanu, který také vede svoji soutěž. Odjezd i příjezd proběhl bez jakých koliv incidentů. V Hrádku je krátká předstartovní porada v Dělnickém domě, skvělý název pro hospodu, a aby dělala čest svému jménu tak opravdu vevnitř je spousta lidi v montérkách. Zde žhavíme své hlasivky medikamentem, ktery pochazí z Vratislavic a tim je Konrád. Přesouváme se na místní stadion. Vstupné je jako za starých časů na Slovanu 15Kč. Ale pak si už můžeme dělat co chceme. Pivo ve skle přímo na stadionku, a můžu s ním stát přímo u lajny, kde můžu kecat s pomezním, zatím ale není o čem, hra je celkem zajímavá, ale ne strhující, publikum je super, občas někdo vtipně a sprostě poznamená něco k výkonu soupeře či rozhodčího, poté nastavá přestávka. Odcházím na WC náhle vstupují dva lidé a jsou to, světe div se, asistent a hlavní rozhodčí, ptám se jich jak si myslí ze dopadne Slovan na Spartě, svorně tvrdí že Liberec prohraje že na to nemá. Už chci odejít když vchází prozměnu hrač hostí, fakt bomba tohle mít tak v Liberci to by se asi moc rozhodčích nevrátilo, natož hráčů. Začíná druhý poločas a my už vymýšlíme strategii na Spartu. Rozhodujeme se, že vezmeme šály, vlajky i trubku, i když jsme se původně obávali, protože Sparťani nám už vyhrožují dlouho. Ale alkohol každému posílí sebevědomí. Utkání se pro Hrádek nevyvíjí dobře už prohrává 0:2 a nemá se k tomu, aby pořádně zaútočil. Rozhodči přetahuje utkání co to jde, a nakonec Hrádek snižuje na 1:2, hned poté rozhodčí ukončil utkání. (Ještě k rozhodčím, 18-ti letý hoch pískal žáčkům utkání Hrádku proti xxx, písknul pro Hrádek penaltu, zůstala však neproměněna a tak písknul ještě dvě, ani to nestačilo, a tak neuznal branku soupeře, i když byla regulerní, a tak Hrádek vyhrál, rozhodčí vše ale dokázal tak šikovně že si nikdo nestěžoval, jen tak dál třeba bude časem pískat i na Spartě.) A už vyrážíme na Spartu. Auto necháváme na placenem parkovišti. Všechny naše zástavy a symboly pečlivě maskujeme, v metru není nikdy bezpečno. Prochazíme kolem stadionu, tady to mají také skvěle vymyšlené, do naseho sektoru musíme kolem nejradikálnějších fans Sparty. Procházíme bez ujmy.

Rychle pospícháme do svého sektoru, protože už slyšíme jak nastupují hráči na hřiště. Přibíháme do našeho sektoru a jsme mile překvapeni, asi dvěstě lidí, většinou ale studenti, kteří jsou na kolejích v Praze. Naše parta tam ale je. Rozvíjíme vlajku ČR s nápisem LIBEREC, dole na plotě vlají další vlajky. Naproti je kotel Sparťanů, svůj sektor zaplnili do půlky vlajkou, ta visí přivázaná na horním patře, široká je asi 20m, dost dobrý. Začíná utkání, naši hrajou jako sraby, nechávájí Spartu ať si dělá co chce, a ta si dělá co chce, důsledek je jednoznačný, prohráváme 1:0, hrajeme dál jako kdyby jsme jenom trénovali, brutální hruba chyba Čapka, snaží se ji napravit Pilny za cenu faulu, a daří se mu to, Pavlín Jirků píská faul (tím pádem se ma přerušit hra a rozehrát z místa přestupku) Sparťani, jmenovitě Hašek však pokračují dál v útoku a tak najednou Pavlín dává výhodu, Hašek přihrál Kinclovi a ten zvyšuje na 2:0, (za Spartu hrají Hašek, Obajdin, Kincl, Jarošík a P.Novotný, kteří za Liberec toho taky spoustu odehrali, takze 5 z 11 jsou Liberečáci). V našem kotli je viděět že tu jsou lidé co do Liberce na fotbal moc nejezdí a tak je možné s nima maximálně křičet Slovan, A Li a Li a Liberec, Pose... , ke konci poločasu konečně naši hráči začínají něco hrát, výsledkem jsou dvě střely na bránu. Do konce poločasu zbývají dvě minutky a Štajner angličanem snižuje, jsme nadšeni. Druhý poločas je už vyrovnanější, blíží se konec a stále ještě máme naději uhrát remízu, šest minut před koncem nechali všichni hrači Sparty v klidu běžet Kožucha a ten pak vystřelil míč, ten se snáší k brance a jen těsně, asi o 10 cm, míjí horní tyč, jsme velmi zklamáni. Sparta se snaží útočit, faulují Johanu ale Jirků si toho nevšímá a tak se Spartani řítí na Hauzra, 3:1. (Ještě k Pavlínovi Jirků, když faulovali našeho hráče tak nechal "výhodu" jen tehdy, když našich hráčů zrovna utočilo o tři míň než Sparťanů bránilo, a pro změnu trestné kopy nařizoval tehdy, když našich hráčů útočilo víc než v tu chvilku stihlo Sparťanů bránit - v podstatě to není žádná velká chyba, za kterou by ho někdo potrestal.) Hraje se posledni minutka a Sparta kope trestňák míč letí do vápna kde ho přihrává další Sparťan dopředu do 1.5m ofsajdu, rozhodčí ani nemrknou a vstřelený gól uznají. Výsledek je ostudný 4:1. Rychle do metra a pak už domů, nevezeme sice tři body, ale čtyři góly také nejsou špatný.